حسابداری نوین پرداز

سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید

سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید

با سلام به کاربران محترم نرم‌افزار‌ حسابداری نوین‌پرداز امروز می‌خواهیم در یک آموزش کاربردی و سریع به آموزش سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید بپردازیم که البته یکی از سوالات متدوال و مکرری که در پشتیبانی ها توسط شما کاربران عزیز مطرح می‌شود در نرم افزار به اختصار بررسی کنیم و راهکار های عملیاتی خوبی را به شما پیشنهاد دهیم .

یکی از قابلیت‌های نرم افزار حسابداری مالی نوین پرداز، سرشکن‌کردن عوامل هزینه‌ های سربار در فاکتور های خرید می‌باشد. با این کار مبلغ هزینه بالاسری فرایند تامین کالا، بین ردیف‌های فاکتور توزیع می‌شود. مثلا در فاکتور خرید با سرشکن‌کردن این عوامل هزینه در فاکتور مانند هزینه حمل،هزینه گمرگ و باربری را می‌توان به قیمت اولیه خرید (بهای تمام شده کالا ) منتقل نمود.

در انتهای مقاله می توانید به جهت یادگیری بهتر این قابلیت کلیپ آموزش را مشاهده کنید.

ضمنا همان طور که می دانید بهای تمام شده کالا در حسابداری، یکی از شاخص‌­های سنجش عملکرد مهم در محاسبه سود ناویژه محصولات و برنامه توسعه سیستم فروش است. با محاسبه این عدد مدیران ارشد و مدیران فروش برنامه ریزی دقیق تری برای قیمت گذاری کالاهای خود خواهند داشت و یکی از مباحث مهم در محاسبه دقیق قیمت تمام شده کالا در بنگاه های بازرگانی و تولیدی محاسبه دقیق یک واحد کالای خریداره شده می باشد که در در ابتدای فرایند قیمت گذاری کالای تولید شده یا کالای بازرگانی نقش مهمی دارد.

هدف ما در این آموزش این است که روش محاسبه صحیح قیمت بهای تمام شده واقعی کالا در فرایند خرید  (نه قیمت درج شده در فاکتور خرید) حالا چه مواد اولیه باشد یا کالای بازرگانی در نرم افزار نوین پرداز با ذکر یک مثال ساده توضیح دهیم؛ هدف ما این است که بعد دیدن این آموزش طریقه محاسبه دقیق فی بهای تمام شده در فاکتور خرید به صورت کامل به آن مسلط بشویم و مورد یا سوال مجهول و نامفهومی برای کاربران و حسابداران گرامی در این بخش دیگر وجود نداشته باشد.

سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید

سوالی که در پشتیبانی مطرح شده را در قالب یک مثال برای شما همراهان عزیز حل می کنیم :

فرض کنید ما شرکت وارد کننده قطعات سخت افزاری از خارج کشور هستیم و در آخرین سفارشی که داشتیم تعداد 50 عدد لپتاپ hp مدل 850g1 را به نرخ پایه مبدا 10 میلیون تومان خریداری کردیم – طرف حسابی که برای خرید کالا انتخاب میکنیم شرکت مبتکران نوین پرداز سپنتا است و با کلیک راست و انتخاب صدور فاکتور خرید، فاکتور خرید را ثبت میکنیم.

در کادر باز شده آخرین قیمت به‌شرکت مبتکران نوین پرداز سپنتا را انتخاب میکنیم، در قسمت انتخاب کالا با زدن کلید F11 آخرین معاملات کالا را میتوانید مشاهده کنید.

در ادامه این خرید یکسری هزینه به ما تحمیل کرده که شامل:

  1. 15 م تومان هزینه گمرگ
  2. 5 م تومان هزینه ترخیص کار کالا
  3. 2 م تومان هزینه حمل از چابهار به انبار مرکزی شرکت

جمعاً میشه 22 م تومان که عملا این هزینه یابی می تواند به دو صورت انجام شود :

  1. سند متصل به خرید: قابل انجام است ولی توصیه نمی شود به علت عدم سرشکن شدن در فی خرید کالا، ولی در سود و زیان اعمال میشود.
  2. روش استاندارد کلیک راست فاکتور خرید و انتخاب گزینه ثبت بستانکاری هزینه های فاکتور خرید(ctrl + F4): عوامل هزینه را انتخاب میکنیم و ثبت میزنیم و در فاکتور خرید سرشکن می‌شود.

درگزارشات فاکتور خرید نیز میتوانید ستون جمع کل با احتساب هزینه را مشاهده کنید و با استفاده از کلید alt+s  می‌توانید سند دوبل آن را ببینید .

نکته حائز اهمیت این است که تخفیف ها را در نرم افزار نوین پرداز به صورت  تخفیف سطری برای کالا ها اعمال کنید چرا که با این کار مستقیما در بهای تمام شده شما تاثیر میگذارد.

سپس با گرفتن گزارش کاردکس ریالی و تعدادی میتوانید  بهای واحد کالا های خریداری شده را ببینید.

ولی اگر در کادر انتهایی فاکتور خرید در سمت چپ تخفیف اعمال کردین استاندارد است ولی سرشکن نمی شود، البته در آینده برای این بخش شاید این قابلیت تسهیم مبلغ حجمی تخفیف پای فاکتور اضافه کنیم و تخفیف حجمی اتومات بین سطر ها تقسیم کنیم.

سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتورهای خرید چگونه به بنگاه اقتصادی ما کمک می‌کند :

1-بهایابی دقیق و آسان کالای خریداری شده با توجه به اهمیت تاثیر بهای تمام شده کالای خریداری شده در فرایند تولید و فروش محصولات
2-کمک به مدیریت بنگاه اقتصادی در شناسایی و کاهش هزینه های بالاسری خرید
3-کمک به تیم مالی و حسابداری شرکت در تهیه صورت های مالی دقیق انبار، سود ناویژه و ویژه فروش بنگاه اقتصادی

سعی و تلاش ما در این محتوا آموزشی این بود که به بخشی از سوالات و ابهامات کاربران در خصوص سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید بپردازیم و به آن ها پاسخ بدهیم.

ممنون از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید.

سرشکن کردن عوامل هزینه در فاکتور خرید

نظرات:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا